Pierwszy przypadek to zaczynamy grę na świecie który dopiero się rozpoczął. Nie ma jeszcze dużych i potężnych graczy wszyscy są na tym samym poziomie. Jako, że zaczynając na takim świecie nie będzie w ogóle takich budynków jak Tartak, Cegielnia, Huta Żelaza wiec warto w nie zainwestować, żeby choć były na 1-3 poziomie. Jeżeli gramy na świecie z rycerzem koniecznie kolejnym budynkiem niech będzie piedestał. Jak już mamy piedestał to należy wyprodukować rycerza. Komuś się może wydawać dziwne, że przed rozwojem surowców zalecam budowę piedestału na samym początku, ale to nie jest takie głupie, ponieważ mając rycerza możemy farmić na samym początku, już w pierwszym dniu gry, wioski barbarzyńskie i koczownicze jeśli takie na świecie którym gramy są. Następnie postarajmy się o koszary i wyprodukowanie kilkunastu pikinierów. Na początek bardzo się przydają przy farmieniu, które ja uważam za jeden z lepszych sposobów na zdobycie surowców, bo jest znacznie szybszy niż rozbudowa kopalni. Oczywiście o surowcach nie należy całkowicie zapominać i je również rozbudowywać jednak nie powinny te budynki stać na pierwszym miejscu.
Dalsze postępowanie uzależnione jest od okolicy w której się znaleźliśmy. Jeśli w pobliżu mamy 1-2 wioski barbarzyńskie musimy nieznacznie podnieść poziomy kopalni. Jeśli natomiast wiosek z których czerpiemy zyski jest więcej dążymy do wybudowania stajni. Czyli ratusz 10, koszary 5, kuźnia 5. W tym czasie nieustannie farmimy. Farmienie na tym etapie jest podstawą, nasza efektywność w tym punkcie będzie później owocowała w wyrobieniu sobie prestiżu w okolicy.
Obserwujemy sąsiadów, na razie najbliższych. Musimy wiedzieć, który z naszych sąsiadów jest aktywny (szybko się rozwija), który tylko zalogował się na tym świecie (jego punkty stoją w miejscu) i który loguje się w grze tylko od czasu do czasu (rozwój w żółwim tempie, bądź bez odpowiedniego przygotowania technicznego). Wiedza ta przyda się kiedy skończy sie ochrona początkowa i będziemy mogli wysłać pierwsze prawdziwe ataki.
Dorobiliśmy się stajni. W zależności od okolicy i możliwości pozyskiwania surowców mamy podniesione kopalnie od 7 do 13 poziomu. Piki nadal się produkują. Surowce z farmienia na bieżąco spływają do naszej wioski. Rozbudowujemy stajnie na 3 poziom, w zależności od potrzeb świata badamy technologie zwiadowcy (rekrutujemy ich ok 10) i lekkiego kawalerzysty. Kończy się ochrona początkowa, a w naszej wiosce pojawiają się pierwsze koniki.
Puszczamy naszych zwiadowców na wioski sąsiadów – najpierw tych nie rozwijających się. Sprawdzamy teren, jeśli jest czysto możemy puszczać tam nasze wojsko po surowce. Staramy się puszczać osobno piechotę i osobno konie ze względu na różne czasy podróży. Czasem konie zdążą dwa razy obrócić w czasie kiedy piki odbędą tą sama podróż tylko raz. Farmimy wioski barbarzyńskie, nierozwijających sie sąsiadów, sprawdzamy sąsiadów rozwijających się w „żółwim tempie” i również do nich udajemy się po surowce jeśli jest taka możliwość. Farmimy jak najwięcej i jak najczęściej – od tego zależy nasz dalszy rozwój.
Jeśli jesteśmy największymi potentatami okolicy (a przy intensywnym farmieniu tak właśnie powinno być), możemy pozwolić sobie na niski murek (do 10) i niezbyt rozbudowaną obronę (piki i miecze). Staramy się by naszą obroną był atak. Nie można jednak całkowicie zapomnieć o obronie. Dbając o wojsko zarówno offensywne jak i deffensywne dążymy do pałacu. Przy odpowiednio częstym farmieniu powinniśmy wystawić pałac mając ok 3-3,5tys punktów i zapełnioną zagrodę na 26poziomie. Możemy wybierać cel i przejmować kolejna wioskę. Polecam wybrać w miarę silną wioskę, zwiększa to nasze szanse na szybszy rozwój i osiągniecie kolejnej wioski.
Podstawa sukcesu jest częstość logowania w grze i intensywne farmienie. Przy powyższej rozbudowie założenia są dość optymistyczne – dużo wiosek barbarzyńskich w okolicy, mało aktywnych graczy i nasze przodownictwo we wszystkim – w moim przypadku zwykle tak jest. Zwykle im więcej farmimy tym więcej w okolicy robi nam się wiosek barbarzyńskich, a aktywniejsi gracze boja się zaatakować. W tej grze na początku potrzebne jest tez trochę szczęścia jeśli chodzi o okolicę i sąsiadów i tego właśnie wam życzę.
zdecywoanie jest to jeden z lepszych poradniko 🙂
A ja proszę o dodanie poradniku jak zaczynać na światach bez farmienia 😉
Oczywiście że poradnik opisujący nową wersję bez możliwości farmienia wkrótce się ukaże. W obecnej chwili klika osób wraz z nami gra na tych światach zbiera i wymienia się doświadczeniami. Na pewno wszelakie cenne uwagi będą publikowane na łamach tego bloga. Pozdrawiam
Witam mam do ciebie ogromną proźbe mozesz napisac poradnik na światy z poziomami technologi? był bym wdzięczny.
W czwartek wyjdą nowe światy, więc przetestuje tą taktykę. Życzę wszystkim powodzenia 😉
poruszone zostały niestety tylko podstawowe zaganienia. Otóż w momencie kiedy dochodzimy do stajni murek MUSI stać conajmniej na 5 poziomie. Dodatkowo trzeba wiedziec, ze żeby farmienie było opłacalne dopóki nie ma się 35-40 pików wysyłamy je tylko z rycerzem. Poza tym nie wyobrażam sobie, żeby ktoś leciał w stajnie nie mając przynajmniej 100 pik i przy dzisiejszych zadaniach 40 miecza. Najlepiej farmy wysyłać około 5:30 (Akurat przed pracą ;)) wioski mające 36 pkt produkują jedynie 5/h dlatego by ich farmienie było opłacalne można je farmić raz na 1.5 dnia, przy założeniu, że czyścimy już okolicę.
Czy jest jakiś sposób na zwiększenie efektywności farmienia? Oprócz oczywiście podkładania świni i tracenia wojsk. Mi ciągle mało surków przychodzi z wojskiem 🙁
Można skorzystać z generatora listy farm na stronie http://www.plemiona.caba-it.com/ filmik jak z tego korzystać http://www.youtube.com/watch?v=fmuHlITcz5Y&list=UUtqbepLIY8OR7SwVKWYqB4g
Rzecz jasna, jeśli napisałeś, że mamy ciągle farmić, to jednym z najbardziej rozbudowanych budynków powinien być spichlerz. Bez niego musielibyśmy ciągle zarabiać i wydawać, a są chwile, w których potrzeba więcej surowców.